جاده‌های سبز / تولید برق از کف خیابان در فرانسه

دولت فرانسه در ابتدای سال جدید میلادی، آغاز پروژه‌ای ۵ ساله را اعلام کرد که از طریق آن، ۱۰۰۰ کیلومتر از جاده‌های کشور با پنل‌های فتو ولتاییک یا همان صفحات خورشیدی فرش خواهد شد و نیاز میلیون‌ها نفر از فرانسوی‌ها به الکتریسیته را تأمین خواهد کرد.

xs01

سگولن رویال، وزیر محیط زیست و انرژی دولت فرانسه، ضمن دادن این خبر پیشنهاد داده است که هزینه‌های لازم برای توسعة زیرساخت‌های کشور از طریق افزایش مالیت بر بنزین تأمین شود. وی معتقد است این راهکار دولتی برای توسعة عمرانی و زیرساخت‌ها از طریق افزایش مالیات، بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون یورو به هزینه‌های پروژه‌هایی چون «جاد‌ه‌های خورشیدی» کمک خواهد کرد.
طبق تخمین‌های آژانس مدیریت انرژی و محیط زیست، این پروژه از طریق تولید انرژی پاک، نیاز ۸ درصد از جمعیت کشور به الکتریسیته را تأمین خواهد کرد. بنا به گزارشات این آژانس، برای تأمین نیاز یک خانواده به الکتریسیته، ۴ متر «جادة خورشیدی» کافی است و یک کیلومتر جادة خورشیدی می‌تواند یک مجتمع مسکونی با ۵۰۰۰ سکنه را روشن کند.

xs02

این تکنولوژی یکی از انواع سامانه‌های تولید برق از انرژی خورشیدی و انرژی‌های تجدید پذیر (نوشو)  است که با بکارگیری سلول‌های خورشیدی، به طور مستقیم انرژی نورانی خورشید را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند. مجهز کردن جاده‌های فرانسه به پنل‌های فتو ولتاییک یا صفحات خورشیدی مستلزم نصب نوارهایی با ضخامت ۷ میلیمتر بر سطح جاده است که از پرده‌های نازکی از سیلیکون پولی‌کریستال برای جذب انرژی خورشیدی تشکیل شده است. تکنولوژی ساخت این پنل‌ها همچنین به گونه‌ای است که سطح آن‌ها هم قابلیت تحمل وزن خودروی سنگین را دارد، هم از سرخوردن لاستیک خودروها جلوگیری می‌کند.
سال گذشته نیز کرومنی، شهری در هلند، برای نخستین بار در جهان صاحب جاده‌ای شد که نور خورشید را به الکتریسیته تبدیل می‌کرد. شرکت طراح و مجری این پروژه، ضمن اعلام آزمایشی بودن آن، اظهار امیدواری کرده بود که این تکنولوژی در آیندة نزدیک در جهت تولید برق لازمِ نه تنها روشنایی خیابان‌ها و سیستم‌های ترافیکی، بلکه همچنین تأمین برق مورد نیاز برای خودروهای الکتریکی و حتی منازل مورد استفاده قرار گیرد.

مطالب آرک دی را در کانال تلگرام آرک دی دنبال نمایید.

همچنین ببینید

نمایش فیلم معماری : بنیاد لویی ویتون در پاریس: کشتی بادبانی شیشه ای

خانه فیلم معمار CineArch، برگزار می کند : بنیاد لویی ویتون در پاریس: کشتی بادبانی ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *