سه پروژه از ایران در میان نامزدهای دریافت جایزه معماری آقاخان در سال ۲۰۱۶

سه پروژه از ایران به جمع ۱۹ فینالیست‌ جایزه معماری آقاخان در سال ۲۰۱۶ که از میان ۳۴۸ پروژه انتخاب شده‌اند و در میان آنها، پروژه‌هایی از کشورهای آذربایجان، بنگلادش، چین، دانمارک، اردن، لبنان، مراکش، نیجریه، قطر، عربستان، سنگال و اسپانیا دیده می‌شود، راه یافتند:

خانه چهل‌گره در تهران / حبیبه مجدآبادی، علیرضا مشهدی‌میرزا

archday-as1-27-02

 خانه منوچهری در کاشان / اکبر حلی، شهناز نادر اصفهانی

archday-as2-27-02

 پل طبیعت در تهران / لیلا عراقیان، علیرضا بهزادی

archday-as3-27-02

جایزه معماری آقاخان در سال ۱۹۷۷، توسط آقاخان، با هدف شناسایی و ترویج پروژه‌هایی که در پاسخ‌گویی به نیازها و آرمان‌های جوامع مسلمان موفق بوده‌اند، بنیان نهاده شد. اولویت انتخاب در این جایزه با پروژه‌هایی است که نه تنها نیازهای فیزیکی، اجتماعی و اقتصادی مردم را تأمین کرده‌اند، بلکه به انتظارات فرهنگی و معنوی آنها نیز پاسخ مناسبی داده‌اند. طرح‌های ساختمانی که با روش‌های ابداعانه از منابع محلی و فناوری مناسب بهره جسته و نیز پروژه‌هایی که احتمالاً الهام‌بخش تلاش‌های مشابه در جاهای دیگر بوده‌اند، در انتخاب نهایی مورد توجه ویژه قرار می‌گیرند.

جایزه معماری آقاخان برای یک تقویم زمانی سه‌ساله برنامه‌ریزی و به وسیله یک کمیته راهبری به ریاست آقاخان اداره می‌شود. این جایزه ۵۰۰ هزار دلاری، به لحاظ مبلغ بالای جایزه و نیز سخت‌گیری و دقت عمل زیاد در روند گزینش شرکت‌کنندگان و برندگان نهایی، یکی از مهم‌ترین جوایز معماری جهان به شمار می‌رود.

از چهره‌های سرشناس هیئت نه‌نفره داوران این دوره جایزه معماری آقاخان (۲۰۱۴-۲۰۱۶) که سیزدهمین دوره آن به شمار می‌رود، می‌توان به دومینیک پرو، معمار فرانسوی، و محسن مصطفوی، معمار ایرانی مقیم آمریکا و رئیس مدرسه طراحی دانشگاه هاروارد، اشاره کرد. در دوره گذشته جایزه آقاخان (۲۰۱۱-۲۰۱۳)، پروژه مرمت بازار تبریز موفق به کسب این جایزه شده بود و آپارتمان شماره ۱ محلات، اثر رامین مهدی‌زاده نیز در فهرست نامزدهای نهایی قرار داشت.

همچنین ببینید

نمایش فیلم معماری : بنیاد لویی ویتون در پاریس: کشتی بادبانی شیشه ای

خانه فیلم معمار CineArch، برگزار می کند : بنیاد لویی ویتون در پاریس: کشتی بادبانی ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *